Як писати твір-роздум

Твір-роздум належить до найцікавіших видів роботи. Звичайно, писати твори вміють не всі, але навчитися виконувати цей вид роботи можна, застосувавши методику написання творів. Чим особливий твір-роздум? По-перше, від автора хочуть почути власне бачення розкриття теми, а саме роздум – думки з приводу заданої теми. По-друге, виклад думок організовується чіткою структурою: вступ (теза), основна частина (аргументи-докази), висновок. 

Вчитися писати твори починаємо з учитування в тему.

Як це? Тема – це те, про що писатимемо у творі. Прочитавши тему заданого твору, намагаємось осмислити її: які питання потрібно буде розкрити, над чим задуматись.

Продовжуємо роботу формулюванням тези.

Теза – це трактування теми по-своєму, тобто власне бачення проблеми. Теза виконує роль вступу у творі-роздумі. Її можна продовжити декількома реченнями, які будуть також цікавими думками щодо теми.

Наприклад: Тема твору-роздуму: “Тарас Шевченко – патріот”

Про що писати у творі? Чи можемо вважати Тараса Шевченка патріотом своєї країни? Чому? Хто такі патріоти?

Визначаємося  з тезою.

Теза

Патріот – це той, хто любить свій народ, віддано служить йому, не зраджує, а вболіває за рідну країну. Тарас Григорович Шевченко – справжній патріот України.

 

Аргументи

Аргументи – це обґрунтовані докази до висловленої тези.

Аргументів повинно бути декілька.

Служіння народу – нелегка справа, тому не кожен здатен боротися за інших. Хто ж справді стає на захист свого народу? Лише той, хто відчуває його біль. Тарас бачив страждання батьків-кріпаків, сестер, братів. Йому нелегко було стати вільним, бо вболівав не лише за власну свободу, а й за поневолений український народ.

 

Тарас Григорович Шевченко залишив нащадкам величезний скарб – свої твори. Скільки б не минуло років, його вірші, поеми, балади будуть прикладом любові до людей. Герої творів Тараса Шевченка нагадуватимуть про творця-генія, який був і залишиться справжнім патріотом.

 

Приклади

Приклади у творі-роздумі – це яскраві моменти з життя чи з творів мистецтва.

Коли юний Шевченко разом з паном Енгельгардтом потрапив до Петербурга, він мав хист до малювання. Велике бажання вчитися, наполегливість, зустріч із справжніми друзями – нелегкий шлях до волі талановитого кріпака. Та Шевченко пройшов його. Він міг би жити щасливо, але став на захист поневоленого народу. Тарас Григорович написав вірші, у яких рішуче закликав до боротьби, за які потрапив на заслання, але які допомогли мільйонам людей повірити у власні сили.

 

Повчальні рядки з творів Тараса Григоровича не дають забувати, що треба “чужому навчатись і свого не цуратись”. Ці слова – девіз кожного патріота, бо “своє” – це і є твій народ, мова, земля. І коли стає важко, немає звідки чекати допомоги, згадуємо слова Кобзаря: “Борітеся – поборете! Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава. І воля святая!” 

Висновок

Висновок повинен чітко відповідати заданій тезі.

Отже, Тарас Григорович Шевченко – справжній патріот України.

Світлана Салогуб