Летовище і аеропорт – слова-синоніми

Летище, летовище і аеропорт – це слова-синоніми чи слова, що позначають різні поняття. Летовище – місце зльоту і посадки літальних апаратів. Аеропорт – транспортне підприємство, що складається з аеровокзалу, аеродрому, ремонтних ангарів  і обслуговує повітряний транспорт. В академічному «Словнику синонімів української мови» рекомендовано летовище вживати у нетермінологічному значенні, крім того, до синонімів аеродром, летовище залучено застаріле летище.

                         Летище –  летовище – аеропорт

Аеро – “повітряний”

Летище – летовище – летіти

Аероклуб – клуб літунів

Авіабаза – летунська база

Авіадесант – летунський десант

Лексему “летовище” у сучасних словниках вживають на позначення ділянки з
комплексом споруд і обладнання, призначену для зльоту, посадки, розміщення й
обслуговування літаків.

Наприклад:  Літак мусив приземлитись на летовищі о шостій годині.

У «Практичному словнику синонімів української мови» С. Караванського лексему летовище зафіксовано як синонім до аеродром із ремаркою г.(слово галицького варіанту української мови). Лексема летовище, на відміну від аеропорт, семантично прозора.

Підтвердження «мовної життєстійкості» слова спричинене також рядом утворених за цією ж словотвірною моделлю давніх українських назв місця за виконуваними на ньому діями: торжище, гульбище, стрільбище, пасовище.

Летовище – не літовище

Парадигматичні відношення засвідчують паронім – діалектне (гуцульське) літовище
«місце і час перебування в горах худоби». Походить від назви  пори року  – літо, перебувати влітку – літувати.

Наприклад: За своє літування у полонині Іван зазнав багато пригод ( М. Коцюбинський “Тіні забутих предків”).

Лексична помилка: летовище – літовище

Ці слова вступають у відповідні відношення на основі звукової близькості, а неврахування факту наявності різних фонем, кваліфікація їх як фонетичних варіантів одного слова зумовлює виникнення у мовній практиці лексичної помилки.

Наприклад: Літак мусив прилетіти о шостій годині. Чим ближче наближалася ця мить, тим більше охоронців збиралося навкруги літовища. (неправильно)

Наприклад: Літак мусив прилетіти о шостій годині. Чим ближче наближалася ця мить, тим більше охоронців збиралося навкруги летовища. (правильно)

 

 

Світлана Салогуб